Deputerede arresterer 19 efter slagsmål på Elmira High School

Deputerede arresterer 19 efter slagsmål på Elmira High School

Chemung County Sheriff’s Office sagde onsdag eftermiddag det har arrangeret 19 personer, 18 af dem kvinder i forbindelse med en kamp i sidste uge på Elmira High School. 18. marts var flere studerende involveret i, hvad sheriffens kontor sagde, synes at være har været en planlagt kamp i high school s hovedlobbyområde. Melee førte til, at skolen blev lagt på låsning i en kort periode den morgen.

Angreb blev foretaget efter retshåndhævelse og skoleansatte gennemgik sikkerhedsoptagelser fra interne kameraer samt footage-studerende skudt på deres personlige enheder og derefter sendt på internettet.

Sheriffens kontor udgivet til medierne, der ser ud til at være to mobiltelefonvideoer af hændelsen, og eleverne blev senere fastholdt af skolepersonale eller politiet. De ryste videoer viste, at mange elever skreg, nogle skødede, en studerende blev kvæstet til jorden, politiet og personalet intervenere, og en mandlig studerende med en hårforlængelse eller paryk og hollering, ‘Jeg har fået trofæet.’

Af de arresterede var 18 kvinder, en var en mand og tre var unge i en alder af 15, sagde sheriffens kontor.

Nogle studerende blev anklaget for anden grad opstand, en misdemeanor; uordenlig adfærd, en overtrædelse eller begge. Af elever i alderen 16 til 18, syv ansigt begge afgifter.

Elmira City School District Superintendent Hillary Austin udgav en erklæring: ‘Som reaktion på en hændelse, der opstod blandt nogle af Elmira High School-studerende i sidste uge, blev disciplinære høringer afholdt onsdag. Denne særlige hændelse resulterede i, at Elmira High School Principal Christopher Krantz stillede bygningen på lockdown, i en kort periode, for at klare situationen hurtigt, ’sagde hun.

‘På grund af lov om privatlivets fred kan jeg ikke kommentere specifikke oplysninger med hensyn til de enkelte studerende, men jeg kan forsikre Dem om, at de studerende, der er involveret i sidste uges hændelse, i øjeblikket står over for yderligere disciplinære handlinger inden for skoleområdet som kriminelle afgifter inden for samfundet. Vores distrikt er forpligtet til at sikre et sikkert læringsmiljø for alle vores elever og medarbejdere, og ethvert spørgsmål, der involverer vores studerendes sikkerhed og sikkerhed, tages altid meget alvorligt, siger Austin.

Dette er det første driftsår for Elmira High School, som har omkring 1.400 studerende konsolideret fra Elmira Free Academy og Southside High School i en renoveret, forøget Southside High-bygning.

Onsdag aften, distriktet udgivet et brev austin sendt til personale, en del af det henviser til rygter.

‘Der er mange rygter, der flyder rundt i samfundet, men jeg kan forsikre Dem om, at motivationen bag denne hændelse ikke var forbundet med vores fusion, det var ikke racistisk drevet, men forbundet med løbende personlige problemer mellem disse studerende,’ skrev Billige Moncler Sale Austin.

‘Elmira High School har i den forløbne uge arbejdet hårdt for at bringe skolesamfundet sammen igen. De har mødt med studerende, medarbejdere, familier og samfundsledere (onsdag). De holdt deres olympiske forsamling af studerende / fakulteter og jeg er m fortalte, at entusiasmen og det positive klima var kommet tilbage, ’skrev Austin.

I brevet sagde Austin, at flere studerende var blevet suspenderet, og at skolens disciplinære høringer fandt sted onsdag, og yderligere skolehandlinger er under behandling. Hun indikerede også, at hun beklagede, at politiet havde frigivet videoklip taget af studerende til medierne.

‘Selvom vi har arbejdet meget hårdt for at løse problemerne og hjælpe vores elever og familier, føler sig beroliget over, at vi er forpligtet til at sikre et sikkert læringsmiljø, frigiver denne video sig til at fremme tvivl, frygt og bekymring for vores medlemmer af Fællesskabet’, skrev Austin . ‘Jeg er skuffet over, at sheriffens afdeling ikke gav mig mulighed for at samarbejde om fordele og ulemper for vores studerende, før vi sendte videoen ud. Jeg er sikker på, at diskussionen ville have ført til en fælles udgivelse af oplysninger, som ville have informeret vores offentligheden uden at forårsage frygt. ‘

‘Jeg er virkelig skuffet over, at denne hændelse fandt sted og er blevet spillet på denne måde,’ skrev Austin. ‘Jeg fortsætter med at tro, at hver eneste af jer (medarbejdere) er forpligtet til at give et sikkert og positivt læringsmiljø for vores studerende. Det er vigtigt for dig at vide, at dette er en situation, der manifesterede sig i samfundet og blev bragt ind i vores skole.’

De elever, der er arresteret, som er 16 år og ældre, vil blive vist i Southport Town Court på et senere tidspunkt. De tre 15-årige studerende betragtes som mindreårige og vil fremstå i Chemung County Family Court på et senere tidspunkt.

En person er skyldig i opstand i anden grad, når han samtidig med fire eller flere andre personer engagerer sig i tumult og voldelig adfærd og dermed med vilje eller hensynsløst forårsager eller skaber en alvorlig risiko for at forårsage offentlig alarm i henhold til New Billige Moncler Sale York-straffeloven .

Flere politibureauer blev indkaldt til skolen for at hjælpe skolens ressourceofficerer fra sheriffens kontor på stedet, herunder New York State Police, Elmira Police Department og yderligere sheriffens stedfortrædere.